C64 Music sbírka v mp3

3. června 2011 v 9:25 |  music
Nedávno jsem objevil zajímavou webovou stránku:

Obsahuje databázi hudebních skladeb z her z před lety tolik oblíbeného 8-bitového kompu Commodore 64, na nichž vyrostla celá generace, ve formátu .mp3. Skvělé skladbičky z C64 éry byly už dlouho k dispozici ve formátu .sid, který šel přehrát snad pouze ve speciálním Sid playeru (+ prý i ve Winampu), takže teď jsem našel konečně možnost, jak si tyhle legendární skladbičky pouštět normálně (čili v mp3playeru nebo na normálních přehrávačích).

Použité slovo legendární podle mě vůbec nepřehání. Na hrách z C64 jsem (částečně) vyrůstal a patřily ke koloritu doby mé ZŠ docházky, kdy tenhle fenomén hlavně 80. a první poloviny 90. let už vyhasínal. Spoustu her jsem si pouštěl jen kvůli skvělé hudbě a vlastně pro několik her na C64 jsem začal skládat první skladby.

Legendy typu Rob Hubbard, Jonathan Dunn či Maniacs of Noise vytvořily hudební perly a specifický hudební žánr, který byl ovlivněn tím, že pro tvorbu hudby na tomto 8-bitovém broučkovi jste mohli použít pouze 3 kanály (tj. max. tři nástroje hrající současně) a omezenou nástrojovou banku. I přes tento omezující fakt vznikla spousta skvělých skladeb (jsou to samozřejmě zrnka v moři v tom množství tisíců C64 skladeb, která existuje).

Tady jsou některé z mých oblíbených, které bych doporučil. Stáhnout a poslechnout si je můžete na SOASC, když jejich název vyplníte v políčku 'Song Title':

Paul Hannay - Breakthrough (Tracks 2, 4, 7)
Jeroen Kimmel - Think Twice III
Thomas Detert - Goardian Tomb
Richard Joseph - Barbarian I
Mario Laugell - Breathalyzer
Rob Hubbard - Commando (Tracks 1, 2)
Chris Hülsbeck - Danger Freak (Track 2)
Steve Barrett - Grand Prix Simulator II
Maniacs of Noise - Savage
Adam Gilmore - Sabotage
Jason C. Brooke - Vixen
Mark Tait - Thunder Blade (Tracks 1, 2)
Wally Beben - Tetris
Gary Biasillo - Target Renegade
Mat Furniss - Shadow Warriors
Neil Baldwin - Shadow Skimmer

+ desítky dalších, namátkou hry: The Last Ninja, Eliminator, ORB, Twin Tigers, Bubble Dizzy, Cybernoid II atd. atd. atd.

Nehledě na to, že některé z těchto her je taky zábava si zahrát (což samozřejmě lze i na PC). Jednu věc máme asi všichni, kdo C64 osobně poznal, společnou - obrovskou nostalgii. Nejednou padla na tohle téma nostalgická debatka v hospodě či při různých pařbách a pro některé z nás je C64 prostě LEGEN... wait for it... DARY! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 18:21 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama