Můj MFF Karlovy Vary 2011

7. července 2011 v 18:32 |  film/TV
Letos jsem zavítal na svůj první karlovarský festival. Dorazil jsem v pátek v poledne očekáván přáteli. A zároveň zaučován v systému získávání lístků a přístupů na jednotlivá představení. Musím přiznat, že bez rad "těch zkušených" bych se možná brzy ztratil a neviděl tolik filmů, kolik jsem nakonec shlédl - za 3 a půl dne celkem 16, což není špatné, ne? Ti, kdo festivalový kolotoč znáju, asi přitakají. První poznatek zní: festival si užijete úměrně s tím, s kým na něj jedete! Čím více kámošů či sourozenců a čím více milovaných, tím lepší. Atmosféra báječná a i přes některé krize ráno kolem osmé ve frontách na lístky s nejistým výsledkem, mrznouce v chmurném mrholení, teď s pohledem nazpátek na celý zážitek rád vzpomínám.

Nebudu vás nudit vlastními zážitky a detailním popisem toho, jak festival probíhal u mě. Jak jsem krásně shlédl a natočil si příjezd hvězd z prostoru balkonu přímo nad "red carpet", jak jsme téměř umrzli při sledování noční Jany Eyrové na znovuzrekonstruovaném letním kině, jak jsem si užil doprovodný program a jaký slavný režisér seděl vedle mě při sledování jednoho filmu v Lázních III. Spíš vás jen seznámím s mým pohledem na filmy, které na mě zbyly. Protože sehnat vše, co jsem si předem vytipoval a vybral, se ukázalo jako nemožné. Přesto jsem utaktizoval těchto 16 filmů: (kliknutím přejdete na CSFD.cz)

No. 1:
Příběhově průměrné, takřka geniálně originální formou a nápady, díky nimž jsem se skvěle bavil, fascinován jejich neotřelostí a nekonvenčností. Stojí za to vidět :-)

No. 2:
Pan režisér Fukunaga adaptoval slavný román velice kvalitně a zajímavě. Mia Wasikowská si už dávno získala mé zalíbení a zde ho znovu potvrdila, M. Fassbender je přesně ten charismatický "princ", který sem přesně pasuje. Celé je to nádherně poetické, dobové, krásné. Jenomže - vizuální stránka není všechno a není ani nejdůležitější. Když vás příliš nezaujme příběh, který není ničím výjimčný, kde nenajdete téměř žádné zvraty, žádné překvapení, téměř žádnou jiskru, tak se i skvělé výkony a režie ztratí, nebo přinejmenším utlumí. Také hudba se příliš nepovedla a v jeden okamžik hraný falešnými houslemi jako někde na pohřbu mě tak silně rušila, že jsem měl sto chutí vykřiknout "proboha, už to fidlání vypněte!" U filmu jsem mrzl při jeho noční projekci v nově rekonstruovaném letním kině při MFF v Karlových Varech a i to ovlivnilo můj zážitek. Každopádně to shrnu: režie a herci na jedničku, příběh a emocionální požitek: nuda a průměr. Proto už film podruhé vidět nechci.

No. 3:
Medianeras (2011) ****
MFF KV 2011. Pěkný a milý filmeček o dvou pěkných a (rozto)milých mladých lidech, žijících osaměle a stísněně jako v konzervách v přeplněném velkoměstě, Argentinské metropoli Buenos Aires. Ajťák a designérka, se svými fobiemi, se svými malými živůtky, snažící se přežít a najít spřízněnou duši. Sonda do životů dvou obyčejných lidí, na kterou se příjemně kouká, u které se sem tam usmějete, která má sem tam hluchá místa, ale i sem tam zajímavé nápady, spoustu detailů, které vám mnohdy připomínají něco z vás. Sympatičtí hrdinové, bojující a zažívající hořkost i drobné radosti, kterým snad budete přát, aby nalezli své štěstí. Filmeček doporučuji na večer, tak po 22. hodině, kdy se vám ještě nechce spát a máte rozjímavou náladu. 3.5/5.

No. 4:

MFF KV 2011. Úvodní scéna: doktor smutným hlasem oznámí manželskému páru, že muž má neoperovatelný tumor a zbývá mu pár měsíců života. A muž, dělník pracující u linky, který má ženu, řidičku tramvaje a dvě děti, synka a dospívající dceru, celý film umírá. Hodně smutný film, jímavý a reálně natočený. Ale já opravdu na tenhle typ filmů nejsem. Přiznám, že jsem na film šel na festivalu ve Varech jen proto, že lepší filmy už byly v tu dobu rozebrané a v anotaci se psalo něco o "černém humoru". Žádný humor, drsné a kruté sledování procesu umírání, navíc s přibývajícím časem neskutečně zdlouhavé, nudné a nic neřešící. Zkrátka čekání na to, až ten chlápek "konečně" umře. Byl to zdaleka nejhorší film, který jsem letos ve Varech viděl (z 16). A opět opakuji: nebyl špatně natočený, nechyběly mu emoce a cit a přesně a pravdivě popisoval drsnou realitu, bez příkras. Ale já tyhle filmy nerad a pokud nechcete mít dobrovolně depku, vyhněte se tomuhle snímku na sto honů!

No. 5:
MFF KV 2011. Mé první setkání s panem režisérem Samuelem Fullerem v rámci jeho pocty na letošním karlovarském festivalu. Novinář se nechá dobrovolně zavřít do psychiatrické léčebny, aby vyřešil vraždu, i přes úpěnlivé prosby své krásné přítelkyně, aby to nedělal, že si tu zahrává s nebezpečnými silami. Novinář Johnny, tvrďák, nad tím jen mávne rukou, protože přece ví, co dělá. Opravdu? Zajímavý snímek z prostředí psychiatrické léčebny. Vtipný i závažný zároveň. Někteří blázni si mě získali - nejvíc asi tlustý spolubydlící, neustále zpívající árie či maník žijící v dobách občanské války, probíhající samozřejmě pouze v jeho hlavě. Některé pasáže mě ale připadaly zbytečně dlouhé a tolik mě neoslovily (například ta řešící otázky rasismu). Film se mi líbil, i když škoda, že se jeho jiskra postupem času trochu vytratila, přesto hodnotím mírně nad průměr.

No. 6:
Většina (2010) ***

MFF KV 2011. Mertkan je synkem bohatýho taťky, rozmazlený srab, budižkničemu, který se jen poflakuje s ještě primitivnějšími a zbabělejšími "kámoši". Je snad až k neuvěření, že se může zalíbit hezké dívce. Ta je ale cigánka a otec má jasno - jeho syn a dědic jeho firmy se s ní nesmí stýkat. Zajímavý film vykreslující turecké prostředí, v čem tkví pro mě možná jeho největší klad. Tamní život je úplně jinde než tady u nás, v Česku. Slovo Východ, které je často hanlivým přídomkem pro chudobu a nevyspělost, skrývá v Turecku to pravé uplatnění. Mertkan je zajímavá postavička, směšná, slabá, nerozhodná. Neumí se rozhodnout, pořád váhá, ví, že jeho život je nanic, a stejně si ho ještě vlastní blbostí zhoršuje. Divákovi je jasné, co by měl udělat, ale on je prostě příliš slabý, aby něco změnil. Moc mě mrzí absence pointy. Film prostě skončí a přitom by si zasloužil nějaké lepší vyvrcholení. A možná díky tomu konci si víc než 3 hvězdy nezaslouží. To tvůrcům došly nápady nebo co?

Zbylých 10 filmů příště, aby toho čtení pro vás nebylo najednou moc. Pa :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama