Můj MFF Karlovy Vary 2011, část 3

9. července 2011 v 12:00 |  film/TV
Tak tohle je poslední várka filmů, které jsem viděl na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech 2011. A mezi nimi podle mého osobního žebříčku 2 nejlepší - western Samuela Fullera Forty Guns a nenápadný Belgický snímek Kluk na kole. Připomínám, že jsem festivavoval od pátku 1. do pondělka 4. července a za 3 a půl dne shlédl 16 filmů. A zmíním taky fakt, že z filmů máte většinou jiný (a mnohem lepší) zážitek, když je shlédnete v kině s plným sálem (natožpak v rámci festivalu společně s filmilovníky) než doma sám na laptopu. A někdy se může i stát, že stejný film by 1 člověk hodnotil jinak, kdyby ho shlédl v prvním resp. druhém případě. Dalšími faktory jsou nálada, únava a životní období, kterým právě procházíte. Někdy vám film, který se vám před lety tolik líbil, nyní připadá průměrný a naopak.

Na film Čtyřicet pušek jsem šel ráno od 9h můj poslední festivalový den, kdy jsem již nemusel stát hrůznou frontu na lístky na další den. Díky tomu jsem se na film dostal i bez lístku jen na Festival Pas a bez čekání. Zkrátka jsem přišel (těsně před 9), viděl a... zvítězil, protože jsem překvapivě shlédl napínavý a zábavný film plný hlášek, vtipu, silných charakterů, emocí, dojetí a i přes ranní únavu (4. noc po sobě málo spánku) jsem pookřál.

No. 12:
Čtyřicet pušek (Forty Guns, USA, 1957) *****
MFF KV 2011. Nejsem na westerny, ale tenhle mě dostal. Silné hlášky, silný příběh, silní hrdinové, zvraty, bavil jsem se.

A hned poté následoval další fajn filmový zážitek, opět ve Velkém sále, tentokráte s lístkem, který mi vyšel přes SMS rezervaci 2 vteřiny po sedmé předchozího dne (vždycky mi vyšly 2 filmy ze 4 poslaných kódů):

No. 13:
Kluk na kole (Le Gamin au vélo, Bel, 2011) *****
MFF KV 2011. Ten kluk je fakt pitbul. Nenechá se nikým odradit a jde si za svým. Musí se přesvědčit sám. Tenhle film mě chytil hned od začátku. Přímočarý, upřímný, emotivní. Milé překvapení od filmečku, od kterého jsem to nečekal.

No. 14:
Potomek knížat (Ksiestwo, Pol, 2011) ***
MFF KV 2011. Proč černobíle? Průměrný film, který příliš nezaujal a tak mě nemrzelo, že jsem neviděl konec kvůli časové kolizi s dalším festivalovým filmem. Vlastně mně ten konec ani nezajímal. S hlavním hrdinou jsem se neztotožnil, vyprávěný příběh mě nevtáhl a nudil jsem se. Propadák to nebyl, pár věcí se mi i líbilo, ale toť vše.

No. 15:
Tyranosaurus (Tyrannosaur, VB, 2011) ****
Britské drama o prchlivém, ovdovělém starci a nehezké, příliš hodné, stárnoucí prodavčce, kterou terorizuje její manžel. Je to o silných hereckých výkonech, kteří to naštěstí zvládli. Reálný, rozporuplný a místy krutý a drsný snímek, který mě osobně vtáhl.

V noci jsem pak na Last Minute pokladně ukořistil lístek na nějaký film Pier (Molo), který nikdo nechtěl. Alespoň ti kolem mě jím pohrdli. Jenže já chtěl ještě vidět nějaký film, tak jsem to vzal. A nelitoval. Film, jako většinu zde viděných, uvedla delegace: režisér a hlavní představitel v jedné osobě, sympatický a stařičký představitel otce a producent. Po filmu to s nimi bylo opět zajímavé pokecáníčko.

No. 16:
Molo (Pier, Irsko 2011) ****
"Tvůj otec umírá." Jack, jako každý syn všeho nechá a odletí ze Spojených států do Irska za své poslední peníze. Když ale dorazí do zapadlé rodné vesnice, zjistí pravdu - jeho svérázný otec ho zase doběhl. A on nemá prachy na cestu zpátky. FIlm s krásnými záběry irského pobřeží (na což mám slabost), hádkami mezi otcem a synem, které mohou být i krásné, když cítíte, že se vlastně oba mají navzájem rádi, jen si to nikdy neřekli a srdceryvné výlevy citů považují oba za slabost. Pak je tu i jedna Američanka... Zajímavý snímek, u kterého jsem i přes značnou ospalost neusnul, protože jsem chtěl vidět, jak to dopadne. Už jsem to věděl, podobně jako každý chápavý divák - je to jeden z filmů, který směřuje k jasnému konci, ale chcete ho vidět, protože vás chytne atmosféra, hrdinové, navíc to nádherné Irsko. Je to od pohledu levný film, nijak originální a ani žádné převratné dialogy tu neuslyšíte. Ale i přesto jsem rád, že jsem to viděl.

A to bylo všechno. Vary jsem si užil, ačkoliv pro příště: organizátoři by měli uvažovat o rozšíření promítacích sálů. Anebo - proč se v některých sálech promítaly někdy jen 2 filmy a zbytek dne byl volný? Klidně nejlepší filmy vysílejte 5x, klidně po půlnoci, lidi na to půjdou! Třeba to bude za rok lepší, člověk musí být optimista...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama