Srpen 2011

Marty G - In a Perfect World

23. srpna 2011 v 10:49 music
In a Perfect World je úvodní skladba mého nového alba Ten Thirty. Co byste možná podle názvu neuhodli, je skutečnost, že jde o optimistickou skladbu :-). Synťákový hlavní motiv, snové pady u mě nesmějí chybět, propracované bicí, délka asi 5 a půl minuty. Obrázky? Z výletu do Švýcar - okolí Col des Moses. Enjoy :-)Jak to mělo skončit aneb pro milovníky parodií :-)

21. srpna 2011 v 12:59 funny video
www.howitshouldhaveended.com - aneb zábavná webovička plná kreslených parodií. Chtěli byste jiný konec vašeho oblíbeného filmečku? Tvůrci tohoto projektu vám jiné alternativy nabízejí - s notnou dávku humoru (často černého, což já milerád). Pokud máte rádi vydařené parodie a vyznáte se v nejznámějších filmových blockbusterech, abyste co nejlépe pochytili souvislosti, asi se dosti nasmějete.

My favourite: Terminator s příměsí Návratu do budoucnosti :-)
Nebo nejnovější přírůstek: Jak měl skončit Harry Potter. Doporučuji úplný závěr, takže pokud nezaujme, skočte rovnou tam - ten se poved :-)

Zápisky z Holandska 1 - na kole z Amsteru do Markenu

19. srpna 2011 v 10:57 cestování
Zápisky z Holandska 1

Symbolem Nizozemí by neměl být tulipán, ale kolo. A nejrozšířenější barvou není oranžová, ale temně hnědá. Zatímco jsem za celý svůj 8-midenní pobyt v této placaté zemičce neobjevil snad jediný kvetoucí tulipán, kol jsem spatřil tisíce - a to vůbec nepřeháním. A co se architektury týče - drtivá většina domů je právě v odstínech hnědé, z nichž ta temná převládá. A oranžová? Ta se objevuje snad jen na oblečení fanoušků při sportovních událostech či státních svátcích. Při letních turistických toulkách na oranžovou moc nenarazíte, kromě shopů se suvenýry.

Kolo je holandským fenoménem - na bicyklu tu totiž jezdí všichni, od malých dětí po 80-tileté babičky a dědy, od pestrobarevné a potrhané mládeže po elegantní slečny v minisukních či kostýmcích a pánech v oblecích s kravatou a drahých černých botách. Všechna velká a větší města, které jsem projel, jsou pro cyklisty skvěle vybavená. Téměř všechny hlavní silnice mají svůj barevný pruh pro cyklisty, kteří zde mají vlastní přechody a semafory a velice rychle se všude dostanou. Kola kolem vás frčí v jednom kuse za slunečna i deště. A půjčení kola je téměř povinnost pro každého turistu, pokud toho chce pohodlně stihnout co nejvíce.

Centrum Amsterdamu se dá projít i pěšky, což jsme také zvolili. Avšak druhý den jsem do kola šli a vyjeli si na nedaleký ostrov Marken. Když jsem se na infocentru zeptal, zda-li je to dobrý nápad, mladík u pultu se mi téměř vysmál, že je to daleko a doporučoval drahý autobus, který nás tam doveze za 40 minut. Ale když jsem prostudoval mapu, řekl jsem si 'sakra, vždyť to nemůže být tak daleko, a po tý placce tam musím být cobydup.' I přes předpovědí hrozící déšť, jsme zašli do nejbližší půjčovny kol - v Amsterdamu v tomto směru vládne firma Mac Bike. Její pobočky s mapou najdete v každém hostelu či hotelu i na infocentru u nádraží. Buď si pronajmete kolo na 3 hoďky nebo na 24 hodin za 9,5 Eura - ty méně luxusní, čili bez přehazovačky s brzděním šlapkou, což zcela stačí. Kola jsou pohodlná.

A cesta do Markenu? Exkluzivní zážitek! Krásná, pohodová cesta kolem zálivu, všude klid a mír, nádherná krajina, malebné holandské farmičky či vesničky, skvěle jsme si to užili. Všechny cyklostezky jsou navíc skvěle a přehledně značené, zabloudit nelze. Je to asi 20 km po rovině, které zvládne každý, i ten, kdo na kole zas tak často nejezdí.

Marken, s pevninou spojen cca 2km úzkým pásem, kudy vede jen silnice, je nádherná, malebná vesnička s neobvyklou dřevěnou architekturou odstínů zelené se spoustou míst k focení. Procházka touhle dědinou stojí rozhodně za to. I jízda k majáku na druhé straně (polo)ostrova. To už však začíná pršet a sílit vítr.

Cesta zpátky se promění v jednu velkou sprchu. Jedeme do Amsteru kratší cestou vnitrozemím, v jednu chvíli se musíme schovat na farmě u krav, protože déšť a chvilkama i kroupy zesílí na neúnosnou úroveň. Pláštěnka se tu vyplatí. Dorazíme do Amsteru a projedeme si ho i na kole. I přes ten déšť nádherný den.

Kolo stojí za to - a nejen tady. Holandsko na kole je bomba, ale o tom zase někdy příště. Zbývá
dalších 7 dní...