Cestování na vlastní pěst

16. října 2011 v 12:01 |  cestování
aneb výhody a tipy pro cestování, které si sami zařídíte

Pokud si chtějí lidé (možná i většina z nich) vyrazit na dovolenou do nějaké cizí země, automaticky neuvažují o jiné možnosti, než využít služeb nějaké cestovní kanceláře. Ať už si vyberou zájezd z papírového katalogu, z internetu či přímo na pobočce, nakonec absolvují předem připravený program, většinou s průvodcem (či delegátem), za což si musí samozřejmě dost připlatit. Nedávno jsem si dělal takový miniprůzkum a je to opravdu fakt. Na otázku, jestli někdy vyrazili do zahraničí na vlastní pěst (tzn. vše si zařizovali sami) odpověděli všichni záporně.

V některých případech je využití služeb CK velice dobrý nápad. Kupříkladu pro okružní poznávací zájezd po Skandinávii. Na spoustu míst bychom se sami dostávali jen těžko, spoustu bychom ani nebjevili. CK jsem využil nedávno i pro okružní cestu po Švýcarsku, kdy jsem díky CK mohl rychle navštívit několik zajímavých míst denně a levně bydlet v prvotřídním horském hotýlku (skupinová sleva). Nebo třeba to nejlepší z Provence - přírodní památky a městečka této malebné oblasti.

Ale mnohem častěji využívám cestování na vlastní pěst. Je to totiž rychlé, jednoduché a má to spoustu super výhod.

Třeba cena - stejné místo mě vyjde až o několik tisíc Kč levněji. Nejprve mohu ušetřit na letence. Cena letenek se mění den ode dne, nabídka je velká, a tak se mi vždy vyplatí taktika "Kdo si počká, ten se dočká." Jednoduše si nejprve rychle zjistím, jaké jsou možnosti, a pak pár dní sleduji vývoj cen - stačí každý den n. 1x za pár dní na minutku zkontrolovat momentální ceny a hned poznáte, jaké minimum asi můžete očekávat. Máte termín, kdy můžete jet a pak stačí počkat - a vždycky se jednoho dne nakonec objeví nabídka, díky níž pár stovek až tisíc ušetřím. I když jsem letenky kupoval třeba se 3-4 měsíčním předstihem nebo jen 2 týdny před odletem, vždy se objeví zajímavá nabídka, protože letecké společnosti ver snaze zaplnit každičké místečko nakonec vždycky nabídkou takovou slevu, která se neodmítá...

Pak taky nejste při cestování na vlastní pěst tolik limitovaní ostatními - vše si můžete naplánovat podle vašich zájmů, potřeb a chuti. U CK zájezdu se mi občas nelíbilo, že jsme na tak hezkém místečku zůstali třeba jen 1 hodinu a já si ho tak nestihl vychutnat, a naopak jsme na hodinu zastavili na nějakém trhu, aby si dámy mohly nakoupit blbůstky, a ostatní se mohli nudit... Mám rád po objevení pěkného místeška mít možnost se tam zdržet a vychutnat si ho. Člověk třeba objeví super hospůdku s milými lidmi a není limitován časem nástupu do autobusu a přemístěním na jiné místo.

Hodně se ušetří na ubytování. Já využívám web hostelworld.com. Ohrnujete nad přespáváním
v hostelech nos? Možná neoprávněně. Jasně, občas jsem šlápl trochu vedle - co vypadalo
podle hodnocení na webu solidně, vypadalo v realitě jinak. Ale to se stalo snad jen 2x (v
Římě a v Amsterdamu) a i to se dalo přežít - vždyť tam jen přespáváte a moc času tam nestrávíte. Navíc ten Amster jsem objednával na poslední chvíli (14 dní předem, v srpnu) - a to se nelze divit, že nejlepší hostely byly už plné. Takže když budete ubytování vybírat včas, měli byste mít vyhráno. A spousta hostelů mě dokázala téměř nadchnout svojí kosmopolitní a útulnou atmosférou - třeba Galway nebo Lisabon. Vybírám si hostely se snídaní, s internetem a to je za cenu pár stovek za noc solidní, ne? Hostelworld.com je přehledný - máte tam o hostelech všechny potřebné informace, videa, fotky, hodnocení - hostel lze najít velice rychle.

Cestování na vlastní pěst se určitě vyplatí, pokud cestujete do jednoho velkoměsta a jeho okolí (Paříž, Londýn, Barcelona, hlavní města,...), ale i do míst, kde máte vše blízko sebe - třeba Nizozemí nebo Belgie. Můžete rychle přejíždět vlakem a spát ve více městech. Skvělé je, že můžete měnit i program třeba podle počasí. V Nizozezmí jsme kupříkladu měli seznam míst, kam chceme jet a jak (kolo, loď, vlak) a podle počasí - doporučuju poměrně přesné weather.com - jsme mohli program pružně pozměnit. Když prší - město se snese líp než výlet na kole na ostrov či výlet na pláž.

Zařízení takového výletu na vlastní pěst není vůbec složité. Stanovte si termín - kupte si letenku - pak ubytování - pak prosurfujte net kvůli nej místům, příp. si můžete koupit cestovního průvodce - Marco Polo má dobré a občas je využiju - jsou tam totiž velice zajímavé a aktuální tipy. A můžete razit. Čím víc lidí, tím líp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | Web | 13. dubna 2014 v 18:05 | Reagovat

Pěkný

2 filosxss filosxss | Web | 2. května 2014 v 19:13 | Reagovat

Tak to musí bejt super takhle cestovat :) Já miluju cestování a ten luxus kolem toho, no proto taky čtu http://www.iluxurylife.cz/cs/kategorie/cestovani Tam hodně čerpám inspiraci, k tomu abych se rozhodla jakou destinaci zvolím příště, jinak děkuji za článek a přeji další úspěchy.

3 Hanka Hanka | E-mail | 24. dubna 2015 v 14:04 | Reagovat

V některých částech článku mi úplně mluvíš z duše. Já si to zažila tak i tak, takže dokážu celkem mluvit ze zkušeností. Nejvíce co mě štvalo jezdit s někým, tak bylo to, že jsme přijeli do daného města a chtěla jsem něco vidět,kde jsme šlapali třeba 45 min. Já byla okouzlena a samozřejmě druhý člověk zhnusen,že kvůli tomu jsme šlapali takovou cestu apod. Takže to mě celkem rozladilo. Jinak sem celkem velká cestovatelka,takže tak ročně projezdím 8 až 10 nějakých poznávaček. Naštěstí existují portály jako tyto http://www.topsleva.cz/pobyty/poznavaci-zajezdy :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama