Nizozemí na vlastní pěst

22. října 2011 v 12:51 |  cestování
niz 01Nizozemí patří určitě mezi země a místa, kam se vyplatí vyrazit spíše na vlastní pěst (čili vše si naplánovat sám) než vyrazit s nějakou cestovkou. Nejen, že to vyjde mnohem levněji, ale více toho uvidíte a když máte kolem sebe jen lidi, které znáte, kámoše, rodinu, apod., nikoho cizího, vše si více užijete.

Když jsem se díval po nabídkách CK do Nizozemí, jednalo se většinou o 3 až 5-tidenní zájezdy, někdy tématické - např. zoo Holandska, květinové výstavy; někdy o poznávačky typu pár hodin v Amsteru, pár hodin v Haagu, pár v Rotterdamu, apod. sice s průvodcem a třeba s rozchodem na 1-2 hoďky v každém městě, ale volnost velmi malá. Ne - v Holandsku je všechno tak blízko u sebe, že se můžete jednoduše přepravovat sami (nejlépe vlakem), sami si můžete pozměnit program, třeba kvůli počasí, můžete improvizovat na místě, když vám v hotelu něco doporučí, a ušetříte.


Jak ušetřit už jsem zmínil v článku "Cestování na vlastní pěst". Teď konkrétně o Nizozemí, o této bezva moderní, kypící zemi oranžové, nespoutanosti, kol a potěšení. Za prvé - o autobusu neuvažujte, i když do Amsteru pravidelně z ČR jezdí. Tolik zase neušetříte a cesta trvá o mnoho déle, než letadlem. Zpáteční letenka se dá sehnat kolem 2200 Kč, pokud si rezervujete přímo na stránkách zahraničních aerolinek (Easyjet, Transavia) a ne přes české zprostředkovatele a trpělivě si počkáte, protože ceny se mění neustále. Pro ubytování jsme si zvolili hostel přes
skvělý web Hostelworld.com.

Hostel
Do Nizozemí jsme odletěli v úterý 9. srpna a celý výlet jsem plánoval jen asi 1-2 týdny před tím - tedy na poslední chvíli. Nemuselo se to vyplatit, i přesto jsem našel velice levné letenky i ubytování. Hodně hostelů už bylo obsazených, my si vybrali Janson Hostel v Amsterdamu pro první 3 dny, načež jsme se přesunuli do Rotterdamu. Hostel Janson měl celkem dobrou polohu u Museumsplein, kam se z letiště dá dojet tramvají. Je to malinký hostel, malá kuchyňka, úzké chodbičky, pokojů jen pár. Volné už měli jen mixed rooms (smíšené pokoje), což nám nevadilo, protože hostel je spíše jen na přespání, sprchu a snídani, příp. si můžete zasurfovat na netu. Většinu dne zkoumáte zemi/město. V našem případě nám bylo sděleno, že se budeme muset zítra na další 2 noci stěhovat o patro výš, což nepotěší, ale velký problém to taky není. Zapsali jsme se, došli ke dveřím našeho pokoje, odemkli, otevřeli, a očima spočinuli na polonahé blondýnce, která si ihned přes sebe přehodila tričko a rozpaky celá zrudlá se s námi vítala. Brzy se z koupelny ozvala její kamarádka, že nás asi zklame, že ona nahá není. Byly to dvě studentky z Dánska, v Amsterdamu už 5 dní a ihned jsme zapředli do rozhovoru, během kterého jsme se dozvěděli, kde už v Holandsku byly, co mohou doporučit a jaké mají další plány. Pozítří odlétaly do Paříže, vlastně takto cestovaly už celé léto, z jedné metropole do druhé, byly už i v Praze, která bývá vděčným tématem rozhovorů. Tento byl milý, škoda, že jsme se musely druhý den přestěhovat. Našimi příštími spolubydlícími byla totiž nesnesitelně hlučná banda Brazilců (3 kluci, 3 děvčata), s nimž nebylo na pokoji k vydržení, ať už kvůli pouštění strašných cajdáků - taneční hudby z jejich mobilů, neustálého brebentění, přecházení, rámusení a po požití alkoholu i pokřikování... Takové hostely bývají - někdy chytnete spolubydlící skvělé, jindy pravý opak. Pokud chcete mít jistotu, připlaťte si stovku až dvě za noc a zabookujte si pokoje s méně postelemi.

Amsterdamské podniky
Tu první noc, po tlachání s Dánkami, jsme ještě obhlédli okolí hostelu, kde jsme btw objevili supermarket a zamluvili si i projížďku lodí po grachtech na další den. V Nizozemí má snad monopol supermarket Albert Heijn, který zde najdete na každém rohu. Ceny jsou v něm asi jako u nás, a mnohdy i nižší, protože i zde existuje oblíbené slevové "akce". Další večery, místo, abysme trpěli společnost Brazilců, jsme raději objevovaly prostředí a pohostinnost Amsterdamských barů či hospůdek. Hezké to bylo např. U tří sester (3 Sisters Pub na Rembrandt Plein), zcela jiný svět jsme pak zažili v Arabic Lounge (blízko Rijksmusea, stačí vygooglovat) - doporučuji, exotické prostředí, bezva obsluha, paráda! Jídlo a pití je samozřejmě o dost dražší než u nás, ale na těch pár večerů se to dá přežít, když je člověk na dovolené, co? Ještě před cestou do Holandskajsem si koupil průvodce od Marca Pola. Mám tu sérii rád, protože je přehledná, jsou tam mapy a hlavně - spousta aktuálních doporučení, třeba i kde se dobře najíst a kterépodniky stojí opravdu za to...

Amsterdam
Je to opravdu bezva, když jste vlastními pány (či dámami :-) ). Když se nemusíte podřizovat někomu jinému. V Amsterdamu stojí za to strávit alespoň 2-3 dny. Druhý den jsme začali projížďkou po grachtech, kde jsme poprvé spatřili mnohé z tamních skvostů. Pak jsme vyrazili pěšky. V každém hostelu vždy dostanete zadarmo mapu, podle které si můžete naplánovat nejvhodnější trasu. Nebudu ji tu popisovat - památky Amsterdamu si může každý vyhledat sám. Záleží také, jestli jste musejní typ. V tom případě si na Amsterdam vyhraďte 1 - 2 dny navíc. My do muzeí moc nechodíme. A tak jsme na procházení Amsterdamských památek měli jeden den. Dá se to zvládnout téměř všechno, a to nemusíte nijak obzvlášť spěchat. Zbytek jsme absolvovali další den na kole po příjezdu z Markenu. Večer začalo pršet, ale my zalezli do už zmíněné útulné hospůdky a v noci se nám pak vůbec nechtělo zpátky do hostelu.

Druhý jsme si půjčili kolo a vyrazili do Markenu - viz "Zápisky z Holandska 1 - na kole z Amsteru do Markenu". Čtvrtý den jsme se vlakem přemístili do Rotterdamu - viz: Reportáž z Rotterdamu

Holandsko vlakem
Cestou jsme se ale na pár hodin stavili do Leidenu - malebného městečka taktéž plného grachtů. V Holandsku se dostanete všude - ať už vlakem, budem nebo waterbusem - což je takové MHD po tamních kanálech. Hlavní část Nizozemí tvoří tzv Randstad - konurbace na západě, kterou tvoří 4 největší Nizozemská města - Amsterdam, Rotterdam, Haag a Utrecht a mnoho menších měst, jako Haarlem, Alkmaar, Dordrecht, Leiden, nebo Delft. Všechny stojí za to navštívit a dostat se tam můžete pohodlně a rychle vlakem, i když ten stojí docela dost. 50 centů můžete ušetřit, pokud si jízdenky koupíte z automatu. Šetřete tedy s drobnými, poněvadž automaty na jízdenky nejsou na papírové bankovky. Kultura vlaků je ovšem na zcela jiné úrovni než v ČR.

Kinderdijk a Dordrecht
Holandsko nejsou ovšem jen města - kupříkladu Kinderdijk - 19 za sebou postavených větrných mlýnů 17 km od Rotterdamu, největší komplex větrných mlýnů na světě, stojí fakt za návštěvu. Kinderdijk byl ve skutečnosti jediným pevným bodem našeho týdenního programu, protože od července do srpna se o sobotách křídla větrných mlýnů stále otáčejí a my je můžeme vidět v celé své kráse. Takže sobota byla od začátku jasná: waterbusem z Rotterdamu do Kinderdijku, což je kousek a i jízda Waterbusem je zážitek, pokud nejste zvyklí na vodní MHDčko, a pak do blízkého Dordrechtu - asi 120 000 městečka protkaného grachty. Každé městečko má v Holandsku svoji specifickou atmosféru a v létě tam můžete náhodou narazit na různé koncerty na náměstích či v kostelech (varhany) či festivaly.

Zbytek výletu jsme trochu měnili za pochodu - třeba kvůli počasí, protože první půlku týdne hodně pršelo a zbytek byl slunečný, takže třeba Haag s plážemi je leoší si nechat na skluníčko, zatímco Utrecht se lze užít i za deště.

Náš program byl tedy zhruba tento:

Amsterdam (+ Marken): 1.-4. den
Leiden + Rotterdam: 4. den
Kinderdijk, Dordrecht + Rotterdam: 5. den
Utrecht + Rotterdam: 6. den
Haag: 7. den
Delft + odjezd: 8. den


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 David David | E-mail | Web | 13. února 2012 v 13:47 | Reagovat

Zajímavá dovolená, taky rád podnikám akce bez cestovních kanceláří. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama