Březen 2012

Marty G - So Happy Anytime (Malta south coast)

25. března 2012 v 11:15 music
So Happy Anytime je melodická a relaxační, chill-out skladba, kterou jsem dokončil v listopadu 2011, a jejíž název souvisí nejen s rázem a laděním písně, ale také s vokály v ní použitými. V klipu na Youtube.com jsem použil své fotky z nedávné cesty na Maltu, konkrétně ze dne 28.2.2012, kdy jsem zavítal na báječné jižní pobřeží tohoto ostrovního státečku. Můžete zde spatřit mj. Modrou jeskyni (Blue Grotto, megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra nebo útesy Dingli). Enjoy!

Marty G - So Happy Anytime - youtube.com video:
BTW, pokud se vám moje hudba líbí a chtěli byste ji poslat na 2 CD (10 alb, novinky a starý tracky), stačí se ozvat na můj mail (martyg@centrum.cz).

Ostrůvek Gozo

21. března 2012 v 17:01 cestování
Gozo je druhý ze 3 obydlených ostrovů středozemního státečku Malta (tím 3. je Comino, kde žije asi 7-8 stálých obyvatel), kde se, jak poeticky básní průvodce, "zastavil čas a život plyne poklidněji." Kdo letí na Maltu na déle než pár dní, Gozo by neměl minout. Co se mě týče, po jižním pobřeží se mi právě den na tomto ostrůvku líbil z Malty nejvíc. Stačí na jeho plné prožití jeden jediný den?

It depends. Pokud na Gozo vyrazíte pouze za poznáním, 1 den stačí. Pokud za koupáním a milujete vyhledávání a zkoušení nových pláží, tak si den přidejte. Pokud chcete skloubit obojí, na Gozu si klidně užijte 3 dny. Na ostrov se většina lidí dostane trajektem, který vyjíždí z terminálu Cirkewwa na samém západě Malty (v současné době - 2012 - se tady hodně staví). Cena je 4.5€ a lístek se prodává pouze zpáteční, protože se kontroluje jen při zpáteční cestě z ostrova. Tudíž na Gozo se dostanete zadarmo, ale zpátky už musíte platit.

Pokud chcete poznat hlavní krásy Goza v 1 dni, doporučuji využít služby "Hop on Hop Off Busu", která je vám nabízena přímo před turniketem v terminálu za "jedinečnou slevu 10€". Pokud ještě nevíte o co jde - Hop on Hop off busy jsou patrové busy s otevřenou střechou, které brázdí své trasy se zastávkami v hlavních atrakcích v pravidelném intervalu, přičemž vy máte možnost si na jakékoliv zastávce vystoupit, chvíli se tam zdržet, poté nasednout na další bus a tímto způsobem si projet vše, co chcete vidět. Na Gozu konkrétně jezdí tyto busy ve dvou trasách, červené a modré, v intervalu každých 45 minut. Byly přeplněné i mimo sezónu, v létě tak možná jezdí ještě častěji... Doporučuji sedět nahoře, kde se vám naskytne po celou dobu cesty nádherný výhled. Také mlůžete u každé z atrakcí poslouchat ze sluchátek pouštěný komentář. Na Gozu funguje i hromadná busová doprava, ale podle zkušenosti - pouze hop on/off busy vám poskytnou komfort zastávek ve všech top místech, v pravidelných intervalech a bez přestupu ve Victorii.

Nejprve doporučuji (a většina lidí to i tak dělá) si dojet až na druhý, západní, konec Goza k útvaru zvanému Azurové okno (Azure Window). Pro mě, jako pro milovníka útesů, pobřeží a moře - nádhera. Navíc jsem poznal další místo, kde se natáčel můj oblíbený seriál Hra o trůny... Opět se nabízí možnost vyjet si loďkou kolem pobřeží, a to za pouhé 3€! Loďky vyjíždí z Inland Sea, což je takové jezírko od moře oddělené úzkou útesovou průrvou. V den, kdy jsem u Azurového okna byl já, foukal docela vítr, ale jinak slunečné počasí na jedničku. Řidič člunu, málomluvný, flegmatický a ošklivý jako noc, se vyjádřil, že sice jezdí, ale protože je moře "too choppy", tak to nedoporučuje. Až podle posuňků jsem poznal, že moře je asi hodně rozbouřené. Ale vzhledem k tomu, že to přímo nezakázal, šli jsme s kámošem do toho. Navíc přibral i asijský pár s malou, asi tříletou holčičkou, takže to s rizikem asi nebylo zase tak horký... Byl to každopádně zážitek. Kam se hrabou pouťové atrakce! Loďka se houpala a skákala po vlnách v šílených sklonech a závozník se jen uculoval nad našimi reakcemi. Zběsilá jízda neměla chybu a dojel jsem sice totálně promočen, ale nadšen...

Další zastávka byla u krásného poutního kostela na pobřeží - Ta' Pinu. Tam bus zastavil asi na 10 minut, což bohatě stačilo na nafocení/natočení a prohlédnutí. Pak jsme dojeli do hlavního města ostrova Victoria (místně Rabat). Tam stojí za zmínku snad jen citadela, která kromě katedrály a muzeí, kam jsme nešli, protože já nejsem muzejní typ, nabízí hlavně vstup nahoru na hradby, odkud je úchvatný výhled na celý ostrov (vstup zdarma). Tam se opět naskýtá báječná možnost k nafocení bezva fitek a natočení super záběrů...

Čas neúprosně běží a zbývá pouze na poslední zastávku, než pojede poslední spoj - vybíráme Ramla Bay s jeskyní Calypso. Nádherná písečná pláž nad níž se vysoko vyjímá jeskyně, kde podle mýtů po 7 let žil bájný Odysseus unesen a učarován krásnou nymfou... Máte 2 možnosti, jak vyplnin tuto poslední 45 minutovou pauzu - buď se vykoupat, nebo absolvovat výšlap k oné jeskyni. Vzhledem k tomu, že byl počátek března a voda na koupání ještě ledová, my si zvolili výšlap a pak jsme si alespoň vymáchali nohy v křišťálově čisté vodě.

Poslední bus přijíždí do přístavu asi ve čtvrt na šest. Pro ty, kdo si myslí, že je ještě brzo na návrat na Maltu, doporučuji krásnou pobřežní stezku z přístavu Mgarr směrem k fjordu Mgarrix-Xini, chráněného strážní věží. My si tam nafotili západ slunce. Tento hezký výlet
si ale můžete nechat i na další den, pokud se rozhodnete na Gozu strávit ještě další den.

Toto byl náš den, náš rozvrh, Gozo toho ale samozřejmě nabízí víc. Můžete třeba vyzkoušet
tamní kuchyni. Známí se např. vydali do rodinného podniku, který jim doporučil řidič autobusu. V oné restauraci na ně nastoupila celá rodina včetně několika dětiček a chovala se k nim jako k prezidentskému páru. Až z toho byli chudáci rozpačití a jídlo, rybu v jakémsi nálevu s hranolkami, si ani neužili, jak byli nervózní z toho, jak při sebemenším posuňku k nim přispěchal jeden z členů rodiny, jestli něco nepotřebují... Ale kdo je rád obskakován, ten si to určitě dosytosti užije...

Pro milovníky koupání se taktéž doporučuje proslulá Modrá laguna na ostrově Comino, kterou
jsme minuli s trajektem a vypadala opravdu svůdně. Gozo mi nepřipadalo nějak extra klidné,
lidé tam mi nepřipadali nějak milejší či pohodovější než jinde na Maltě, jak by měli podle
všech zdrojů být, přesto: Gozo je krásné a stojí za návštěvu.

Malta - rady a tipy 3: Jižní pobřeží

19. března 2012 v 18:18 cestování
První kroky většiny zahraničních turistů, kteří nepřijeli pouze za plážovými radovánkami u moře, vedou na Maltě logicky do hlavního města Valletty. Nenabízí ale tento malý ostrůvek asi 100 km jižně od Sicílie náhodou i jiné, třeba i lepší, místa, které stojí za to navštívit? Samozřejmě, že ano.

Kdybych měl vybrat lokalitu, kde se mi na Maltě líbilo nejvíc, vyhrálo by to jižní pobřeží v čele s Modrou jeskyní (Blue Grotto), megalitickými chrámy Mnajdra a Hagar Qim a útesy Dingli, těsně před ostrovem Gozo.

Jižní pobřeží - jednodenní výlet na jižní pobřeží si doporučuji vyšetřit na slunečné, co nejméně větrnné počasí (vyplatí se sledovat weather.com s 1-denním předstihem a dle toho měnit plány na další den).

Nejlepší je začít Modrou jeskyní - Blue Grotto: Z Valletty vyrazit na letiště (tam jede více spojů) a tam si počkat na bus č. 201, který vás doveze až k Blue Grotto, fotogenickému skalnatému útvaru, který bývá v souvislosti s Maltou velice často uváděn. Ona známá fotka ovšem nezachycuje modrou jeskyni samotnou, ale tzv. bránu (Gate), kterou do ní můžete vjet člunem. Výlet půvabnou barevnou lodičkou kolem pobřeží, zahrnujícím i vjezd do Modré jeskyně samotné i dalších otvorů v útesech, je skvělým zážitkem za pouhých 7€. Vyjíždí se z malebného zálivu, a pokud moře není rozbouřené, pohled na rozeklané útesy a vjezd do všelijakých mořem vymletých jeskyněk a otvorů vás musí nadchnout. Mě tedy rozhodně ano! Voda je na Maltě křišťálově čistá a barevné variace na stěnách jeskyní z odrážejících se paprsků jsou oku lahodící. Ani nestačíte fotit, kolik nádherných výjevů se před vámi objeví. Zážitek.

Co pak? Autobus jede každou hodinu, takže můžete nasednout a přejet k další zastávce. Anebo ne. Je stále spousta času, počasí je nádherné, proč se trošičku neprojít? Vyjděte nahoru na kopeček nad vesnicí a dostanete se k 'view point', odkud si můžete nafotit už zmiňovanou bránu k Modré jeskyni hezky z výšky. A poté po chodníku vyrazit směrem k megalitickým chrámům, kam dojdete pomalou chůzí asi za 10 minut.

Mnajdra a Hagar Qim - o historii těchto starověkých chrámů si můžete leccos předem zjistit na netu. Přímo k nim se dostanete přes muzeum, kde můžete shlédnout zajímavý, asi 15-minutový filmeček a projít si malou místností s pár artefakty. Co je na těchto megalitických chrámech atraktivní, je jejich poloha vysoko nad pobřežím, kde se vám naskýtají nádherné výhledy na zasluněné moře. Zejména proto se mi líbily tyto chrámy mnohem více než ten neslaný nemastný oplocený, uprostřed sídliště v Tarxienu. Všechny tyto chrámy nesou nálepku UNESCO, hlavně protože jsou několik tisíc let staré. Tyto 2 na jižním pobřeží jsou kryté bílou plachtou, jsou blízko sebe a ne příliš rozsáhlé. Ale okolí je nádherné. Nabízí se vám 3 trasy, které si můžete projít. Každá lehkým krokem zabere nanejvýš půl hoďky. Tak si jednu vyberte a můžete se kochat pobřežím a fotogenickým ostrůvkem Filfla, který se vyjímá nedaleko odsud. Je to maličký kus skály, ale já si ho oblíbil a fotil ho ve všelijakých variacích velice často (můžete se tak brzo těšit na slide fotek).

útesy Dingli
Co teď? Poledne a obídek už budete mít asi za sebou a nabízí se 2 možnosti. Za prvé si počkat na bus, nasednou a dojet k zastávce u útesů Dingli, a nebo za druhé tam zkusit dojít pěšky, i když je to pořádný kus cesty. My si (samozřejmě) vybrali druhou možnost, poněvadž jsme doufali, že budeme moci jít celou cestu po pobřeží, což já miluji. Zpočátku nádhera - spousta výhledů, všude klid a mír, kamenné zídky, zajímavá fauna, i přes počátek března všude plno barev rozkvetlé květeny. Ovšem zhruba za hodinu jsme došli ke stavení, které blokovalo další průchod. Museli jsme se kousíček vrátita vydat se opravdu strmou cestou nahoru na začínající útesy Dingli. Nemusím snad moc dodávat, že vzhledem k horkému počasí jsme se začali dost potit. Proplétali jsme se venkovskými, kamením prolezlými políčky, na kterých se občas některý domorodec pokoušel s krumpáčem v ruce o zázrak. Plevelem zarostlé cesty nás vedly stále více do vnitrozemí, skrz polorozpadlá venkovská sídla a stavení, čas ubíhal a my ušli hezkých pár kilometrů. Takže rada: od chrámů do Dingli raději busem (pokud se ovšem raději nechcete dobrovolně projít Maltským venkovem, tak jako my).

Asi za 2 a půl hoďky jsme konečně našli ceduli navádějící na turistickými příručkami vyzdvihované útesy Dingli, "čnící se desítky metrů nad hladinou moře". Tam jsme si mohli vyfotit západ Slunce. A busem přejet do Rabatu, odkud pak zase přímo do Valletty. Nádherný den.

Jižní pobřeží je zážitkem pro milovníky krásných pobřeží a vřele ho doporučuji. Stejně jako ostrov Gozo, o kterém zase něco příště.

Malta - rady a tipy 2: Valletta

9. března 2012 v 10:55 cestování
vla1Valletta je hlavním městem ostrovního státečku Malta. Podle statistik se dozvíte, že má jen necelých 10 tisíc obyvatel. To je sice pravda, na druhou stranu jsme až po příletu na Maltu poznali fakt, že téměř celé SV pobřeží tvoří 1 velká aglomerace, kde žije přes 200 000 lidí a ta je rozdělena mezi spoustu městeček, které tak navazují jedno na druhé a dalo by se spíš hovořit o městkých částech. Valletta samotná zaplňuje jen část jednoho maličkého, opevněného polostrůvku mezi zálivy Grand Harbour a Marsamxatt Harbour a končí hlavním maltským autobusovým terminálem kolem fontány Triton (viz rady a tipy 1) a hned na ni navazuje Floriana.

Nehodlám zde ale opakovat všeobecné info o maltském hlavním městě, které si můžete najít ve všelijakých průvodcích, ale zmíním se o mých konkrétních zkušenostech a tipech, jak si
pobyt Ve Vallettě co nejvíce zpříjemnit. Některé věci se totiž zjistí až na místě.

val 21) UBYTOVÁNÍ - Na Maltě se samozřejmě můžete ubytovat na spoustě místech, každé plážové/turistické letovisko je jen přeplněné hotely. My si zvolili Vallettu zejména proto, že je to hlavní město, kulturní centrum, je tu autobusový uzel a má historickou atmosféru, narozdíl od už zmiňovaných hlavních turistických městeček typu Sliema či St. Julians. K hledání místa ubytování jsem opět použil oblíbený web Hostelworld.com, kde se nenachází pouze hostely, ale i B&B či normální hotely. Poněvadž jsem rezervoval necelý měsíc před odjezdem, některá místa již byla obsazena, na druhou stranu - na Maltu jsme jeli mimo sezónu, na přelomu února a března 2012, takže míst bylo ještě dost. Vybrali jsme Palazzo St. Ursula. B&B v přestavěném paláci nabízející směs výborné polohy a všech 'facilities', které potřebujeme. Skvělá volba za nízkou cenu. Luxusní interiér, vynikajicí byla střešní terasa s výhledem na celé město, která zejména v letních večerech musí být úžasná! Pokoje prostorné, ačkoliv v nich byla docela kosa - jediným topením v paláci byla totiž jen kamínka na chodbě v přízemí... Ale v létě zde naopak asi bude suprapříjemný chládek...

2) Co se velikosti Valletty týče - podélně se dá pohodovou chůzí přejít tak za čtvrt hodiny, napříč za pět minut. Je to historicky první město vystavěné mřížkovým stylem (čili kolmé ulice, typické třeba pro moderní americká města), takže zabloudit nemožné.

3) PARADE v St. Elmo - Už předem jsme si zjistili, že pouze některé neděle se v pevnosti St. Elmo na samé špičce poloostrova koná vojenská šou. Takže už jen proto se Vallettě vyplatí vyhradit neděli, pokud jste na Maltě více dní. Šou začíná v 11h a pro zabrání nejlepších míst se samozřejmě vyplatí přijít aspoň o půl hodiny předem. Šou stála za to - kromě typických šermířských soubojů se dočkáte i střelby z houfnic a hlavně děl, spousty vojáky v dobových kostýmech a na konci se s námi dokonce na požádání nechali hlavní herci (král, generál, velitel šermířů, ...) i zadarmo vyfotit. Možná sem na blog brzo hodím ukázku...

4) Ceny na Maltě jsou velice nízké, mnohdy i nižší než v Česku! Bagety už za 1.20€, pizza v restauraci už od 6€, trička jako suvenýr už od 4€, pěkné kšiltovky s logem Malty za 2.5€, místní dobré víno od 3.50€ (doporučuji jako dárek domů - červené La Vallette) - zkrátka levné jídlo, ubytování, oblečení, všechno. Tím mě Malta mile překvapila.

5) Co dál podle mě stojí ve Vallettě za to?
- Výhledy z Upper a Lower Barracca Gardens, umístěných nahoře na hradbách, na záliv Grand Harbour a Three Cities naproti.
- Hlavní náměstíčko Palace Square u Velmistrovského paláce. Průvodce tuto budovu hojně
doporučují navštívit, my ji vynechali, prože na interiéry či muzea moc nejsme. Ale tímto rozhodně neodrazuji od návštěvy.
- Projít si Vallettu kolem dokola po hradbách/pobřeží. Je to za chvilku a kdo má rád výhledy na prosluněnné moře, užije si to tak, jako já.
- Hlavní město nabízí i nějaká ta muzea - ale opět, já na ně nejsem. Dále můžete navštívit katedrálu Sv. Jana - ale oproti spoustě jiných katedrál 'nothing extra.'

val46) Každý den v osm večer, už po setmění, můžete na Palace Square shlédnout hudebně-světelnou šou tamní fontány. Trvá asi 5 minut a za zvuků vážné hudby se tu střídají barvičky a aranže řady stříkajících fontánek. Milé. A opět jsme na to narazili naprostou náhodou, když jsme se jednou vraceli na hotel...

7) Před příletem na Maltu je všude mohutně doporučována návštěva Hypogea, Maltského "must
-see wonder" - soustavě podzemních místností, která v pravěku sloužila jako pohřebiště. Nachází se v městečku Paola v SV aglomeraci, asi 15 minut busem z terminálu. Věc se má tak, že Hypogeum se musí zamluvit spoustu dní předem, poněvadž je o něj obrovský zájem a omezený počet návštěvníků. No, pokud nechcete platit předem přes Internet nebo prostě zapomenete, nic se neděje. Ve Vallettském "Meseum of Fine Arts" si můžete lístky do Hypogea koupit den předem za příplatek 5€ (čili zaplatíte 25€). Co se Hypogea týče - já byl mírně zklamán. Za tak velkou cenu bych očekával více, než jen soustavu tmavých místností, kde se nedalo skoro hnout a nesmělo se točit ani fotit...

8) Valletta má skvělou atmosféru, i když se jí za slunečného počasí jen tak procházíte a pozorujete množství kolemjdoucích. Je to hezké, kamenné, starobylé městečko obehnané hradbami, kde se dá i dobře nakoupit, pokud jste ten typ...

Jenže Valletta není zdaleka všechno, co Malta nabízí. Vlastně ani ne to nejlepší. Co mě na Maltě uchvátilo nejvíc? O tom zase někdy příště.

PS: Málem bych zapomněl. Pokud si chcete Vallettu prohlédnout i z moře, z lodi - zajeďte busem do Sliema Ferries, kde se vás hned na každém kroku budou snažit zlákat na "cruise", čili výletní plavbu kolem pobřeží a dvěma zálivy v okolí. Plavba trvá necelé 2 hoďky a stojí 16€. Když však nasadíte správný váhavý obličej, třeba se vám podaří ukořistit zlevněný dětský lístek za 13€, tak jako nám...


Malta - rady a tipy 1

7. března 2012 v 18:07 cestování

Malta - praktické rady a tipy 1 - bus doprava


malta 1Nedávno jsem si s kamarády užil týden na Maltě. Období na přelomu února a března (2012) se z hlediska počasí ukázalo jako skvělý výběr pro ty, co chtějí hlavně cestovat a poznávat. Pro ty, co se chtějí i vykoupat, bych doporučil nějaký ten měsíc počkat na hlavní sezónu. V několika málo příspěvcích, které budou následovat, bych rád shrnul praktické rady a tipy pro ty, kteří se na Maltu chystají a chtějí si ušetřit nějaké ty starosti, zjišťování a nepříjemnosti či se rádi připraví předem a ví, do čeho jdou.

Hlavním dopravním prostředkem pro pohyb po Maltě je autobus, takže první část mých rad a
tipů se bude týkat tohoto tématu.

1) cena (týká se r. 2012) - Pokud jedete na Maltu na 5 a více dní, rozhodně se vám vyplatí hned po příletu v automatu u východu z letiště zakoupit 7-denní lístek za 12€. Dospějete k tomu jednoduchou matematikou:
cena 1 lístku (jen tam) je 2.20€ - nemá skoro cenu kupovat
cena lístku na 1 den = 2.60€ a jezdit s ním můžete kolikrát chcete - 5x2.60 je 13, čili už pro 5-tidenní pobyt se lístek za 12€ vyplatí a pokud Maltu chcete opravdu poznat, busem jezdit budete denně.

2) bus linky - vyplatí se mít s sebou barevně vytištěný plán bus linek z webu
http://www.arriva.com.mt - konkrétně doporučuju si vytisknout tento odkaz, kde jsou
schémata všech linke odkud přes co kam: www.arriva.com.mt/mainline-bus-routesm2
a pak HLAVNĚ mapku všech linek: www.arriva.com.mt/file.aspx?f=55
Proč? Tahle mapka se ukázala být v několika případech a situacích jako klíčová a jen díky ní jsme si mohli být jisti, že trefíme tam, kam chceme a že se vrátíme do Valletty, kde jsme měli ubytování po celý týden. Pokud tyto dva papíry (resp. to schéma je na více stránek), nevadí - doporučuju si pro ně zajít na informace, nacházející se u hlavního Bus terminálu u kruháče před Vallettou

3) hlavní Bus terminál - nachází se, jak jsem již zmínil v okolí velkého kruháče kolem velké Triton Fountain před branami hlavního města Valletty, které jsou nyní až do roku 2013 v rekonstrukci, čili za stavební bariérou. Fontána samotná je nepřehlédnutelná a jelikož v okolí spatříte popojíždět či stát desítky busů, dojde vám, že to je hlavní dopravní tepna Malty. A že je nepřehledná, to vám povím. Tady se opravdu vyplatí vědět předem, do kterého busu chcete. U stanovišť č. 3-5 slouží jedna z budek jako ta informační, kde vám řeknou, jakou linkou se kam dostat a jak často by měla jet, ale už ne kdy. Protože:

4) Jízdní řády - Maltská hromadná doprava se jízdními řády jednoduše neřídí, což jsme poznali hned na letišti po příletu. Samozřejmě, že jsme měli zjištěno, když odjíží bus do Valletty, protože jsme dorazili po desáté v noci a chtěli jsme si být jisti, že nám neujede poslední bus. Takže i když je (pouze) na některých zastávkách uvedeno, kdy daný spoj jede, autobusy si jedou jak chcou, jak řidič přijede, jak se mu zachce. Takže si zvykněte na to, že zkrátka musíte zjistit číslo busu, odkud jede a pak prostě čekat, až pojede. Na spoustu míst, zejména na ty top místa, jede ale více spojů, takže no problem.

5) Maltští řidiči - snad nejhorší, jaké jsem kdy zažil. Rozhrkanými autobusy, úzkými uličkami si to rachotí minimálně sedmdesátkou, prudce brzdí, na dotaz často odseknou, zapomínají zapínat elektronickou tabuli se zastávkami... Zlatí Italští řidiči (a jak mi připadali neurvalí) Ale i na Maltě se našli řidiči slušnější, kteří vám v klidu odpověděli na otázku, jestli opravdu jedou tam, kam máte namířeno. Oni vám tedy odpoví téměř vždy všichni, ale někteří dost nepříjemným způsobem...

6) www.arriva.com.mt - stránka, kde najdete vše potřebné o bus dopravě, když si chcete předem zjistit, čím jet

7) Často ani nezaregistrujete, že jste na konečné. Typický jev - Řidič zastaví jako na jakékoliv jiné zastávce a beze slova změní číslo busu a jako jiná linka pokračuje jinou trasou dál. Jednou dokonce na konečné nikdo nevystupoval, tak řidič změnil své číslo rovnou za jízdy a pokračoval cestou, kterou jsme nechtěli. My pořád čekali, až v zastaví v konečné Dingli, a on už si to mířil do Rabatu. Takže další rada: zvonit na znamení, kdykoli chcete vystoupit.

8) Ale není to tak hrozné - Maltská bus doprava je rychlá a dostanete se všude, kam potřebujete. Je také svérázná a tak aspoň máte nějaké ty historky k vyprávění po návratu domů. A místní, zejména starší občané jsou velice nápomocní, takže vám téměř kdykoli rádi pomohou a poradí, takže se nebojte zeptat.

Toť pro dnešek vše. Další rady a tipy příště.