Malta - rady a tipy 1

7. března 2012 v 18:07 |  cestování

Malta - praktické rady a tipy 1 - bus doprava


malta 1Nedávno jsem si s kamarády užil týden na Maltě. Období na přelomu února a března (2012) se z hlediska počasí ukázalo jako skvělý výběr pro ty, co chtějí hlavně cestovat a poznávat. Pro ty, co se chtějí i vykoupat, bych doporučil nějaký ten měsíc počkat na hlavní sezónu. V několika málo příspěvcích, které budou následovat, bych rád shrnul praktické rady a tipy pro ty, kteří se na Maltu chystají a chtějí si ušetřit nějaké ty starosti, zjišťování a nepříjemnosti či se rádi připraví předem a ví, do čeho jdou.

Hlavním dopravním prostředkem pro pohyb po Maltě je autobus, takže první část mých rad a
tipů se bude týkat tohoto tématu.

1) cena (týká se r. 2012) - Pokud jedete na Maltu na 5 a více dní, rozhodně se vám vyplatí hned po příletu v automatu u východu z letiště zakoupit 7-denní lístek za 12€. Dospějete k tomu jednoduchou matematikou:
cena 1 lístku (jen tam) je 2.20€ - nemá skoro cenu kupovat
cena lístku na 1 den = 2.60€ a jezdit s ním můžete kolikrát chcete - 5x2.60 je 13, čili už pro 5-tidenní pobyt se lístek za 12€ vyplatí a pokud Maltu chcete opravdu poznat, busem jezdit budete denně.

2) bus linky - vyplatí se mít s sebou barevně vytištěný plán bus linek z webu
http://www.arriva.com.mt - konkrétně doporučuju si vytisknout tento odkaz, kde jsou
schémata všech linke odkud přes co kam: www.arriva.com.mt/mainline-bus-routesm2
a pak HLAVNĚ mapku všech linek: www.arriva.com.mt/file.aspx?f=55
Proč? Tahle mapka se ukázala být v několika případech a situacích jako klíčová a jen díky ní jsme si mohli být jisti, že trefíme tam, kam chceme a že se vrátíme do Valletty, kde jsme měli ubytování po celý týden. Pokud tyto dva papíry (resp. to schéma je na více stránek), nevadí - doporučuju si pro ně zajít na informace, nacházející se u hlavního Bus terminálu u kruháče před Vallettou

3) hlavní Bus terminál - nachází se, jak jsem již zmínil v okolí velkého kruháče kolem velké Triton Fountain před branami hlavního města Valletty, které jsou nyní až do roku 2013 v rekonstrukci, čili za stavební bariérou. Fontána samotná je nepřehlédnutelná a jelikož v okolí spatříte popojíždět či stát desítky busů, dojde vám, že to je hlavní dopravní tepna Malty. A že je nepřehledná, to vám povím. Tady se opravdu vyplatí vědět předem, do kterého busu chcete. U stanovišť č. 3-5 slouží jedna z budek jako ta informační, kde vám řeknou, jakou linkou se kam dostat a jak často by měla jet, ale už ne kdy. Protože:

4) Jízdní řády - Maltská hromadná doprava se jízdními řády jednoduše neřídí, což jsme poznali hned na letišti po příletu. Samozřejmě, že jsme měli zjištěno, když odjíží bus do Valletty, protože jsme dorazili po desáté v noci a chtěli jsme si být jisti, že nám neujede poslední bus. Takže i když je (pouze) na některých zastávkách uvedeno, kdy daný spoj jede, autobusy si jedou jak chcou, jak řidič přijede, jak se mu zachce. Takže si zvykněte na to, že zkrátka musíte zjistit číslo busu, odkud jede a pak prostě čekat, až pojede. Na spoustu míst, zejména na ty top místa, jede ale více spojů, takže no problem.

5) Maltští řidiči - snad nejhorší, jaké jsem kdy zažil. Rozhrkanými autobusy, úzkými uličkami si to rachotí minimálně sedmdesátkou, prudce brzdí, na dotaz často odseknou, zapomínají zapínat elektronickou tabuli se zastávkami... Zlatí Italští řidiči (a jak mi připadali neurvalí) Ale i na Maltě se našli řidiči slušnější, kteří vám v klidu odpověděli na otázku, jestli opravdu jedou tam, kam máte namířeno. Oni vám tedy odpoví téměř vždy všichni, ale někteří dost nepříjemným způsobem...

6) www.arriva.com.mt - stránka, kde najdete vše potřebné o bus dopravě, když si chcete předem zjistit, čím jet

7) Často ani nezaregistrujete, že jste na konečné. Typický jev - Řidič zastaví jako na jakékoliv jiné zastávce a beze slova změní číslo busu a jako jiná linka pokračuje jinou trasou dál. Jednou dokonce na konečné nikdo nevystupoval, tak řidič změnil své číslo rovnou za jízdy a pokračoval cestou, kterou jsme nechtěli. My pořád čekali, až v zastaví v konečné Dingli, a on už si to mířil do Rabatu. Takže další rada: zvonit na znamení, kdykoli chcete vystoupit.

8) Ale není to tak hrozné - Maltská bus doprava je rychlá a dostanete se všude, kam potřebujete. Je také svérázná a tak aspoň máte nějaké ty historky k vyprávění po návratu domů. A místní, zejména starší občané jsou velice nápomocní, takže vám téměř kdykoli rádi pomohou a poradí, takže se nebojte zeptat.

Toť pro dnešek vše. Další rady a tipy příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama