Na kole v Baskicku 1

10. srpna 2012 v 11:09 |  cestování
Dva dny své dovolené v Baskicku jsem strávil na kole a kdo má podobný nápad a podobně jako já miluje cyklistiku, může se mu hodit pár mých postřehů, tipů či zážitků, které mě potkaly. Pro začátek je podstatné zmínit, že jsem bydlel v Bilbau a vyjížděl odtud.


První důležitá věc - vyplatí se plánovat dopředu s pomocí internetu. Nejdříve se asi hodí sehnat si kolo. Podle mého názoru je levnější a hlavně pohodlnější půjčit si kolo na místě, než ho táhnout z ČR. Bydlel jsem v hostelu, kde v kolonce 'facilities' bylo uvedeno 'bike rental', pro jistotu jsem si však pomocí Googlu vyhledal místo a adresu, kde se dají kola půjčit - obchod Alquimoto (www.alquimoto.com), což je celkem blízko centra, asi 15 min pěšky od Guggenheimova muzea. Kola v hostelu byla sice zadarmo, ale pro děti a k ničemu, a tak jsem jsem využil služeb zmíněného obchodu, jejichž kolo bylo solidní a v poho se na něm dalo jet po celé 2 dny.

Druhá věc - kam jet? Nějaké cyklotrasy? Samozřejmě, že jsou. V Baskicku se jim říká 'Bidegorri', neboli červená cesta, poněvadž tak jsou tu značeny - jedete po červené asfaltce, oddělené od silnice pro auta či chodníku pro pěší. Dají se cyklotrasy najít předem na internetu? Něco by se našlo - ale v reálu se podle nich moc jet nedá. Dají vám ale zhruba představu, kudy, jakým směrem. Doporučuji třeba web www.cycle-route.com. Na místě je pak dobrý nápad si v každém městečku nejprve zajet do infocentra (TIO, Tourist Information Office), kde vám vždy dají dobrou mapu, města, kde jsou i cyklotrasy.

MAPY. Mapy cyklostezek nikde nevedly, ty však byly zakresleny na mapách měst a bez nich by byl cizí cyklista dozajista ztracen. Mapy vám dají v každém hostelu či hotelu, kde jste ubytováni plus v už zmiňovaných TIO.

Trasa 1 (1. den): Bilbao-Getxo-pláž Aizkorri.
Jako první trasu z Bilbaa jsem zvolil jet kolem řeky Nervion směrem k moři do městečka Getxo a pak podél pobřeží. Bilbao je totiž od moře vzdálené asi 15 km. Do Getxa můžete samozřejmě i metrem, ale od něho chvilku trvá, než dojdete k moři a pak se pěšky nedostanete tak daleko, jako na kole. Do Getxa jsem dojel tak za 25 minut (od půjčovny kol u metra Deusto). Cyklotrasy v Baskicku jsou viditělně značené, ale problémem je, že na sebe nenavazují (třeba za Bilbaem hned skončila a pak do Getxa musíte po normální silnici) - a proto jsou právě mapy z infocentrem stěžejní, abyste trefili od 1 cyklotrasy k té další. Navíc, narozdíl od českého značení, cedule ukazující, kam ona cyklotrasa vede, neexistují. Když tak náhodou třeba narazíte na červený pruh označující trasu pro kola, bez mapy nevíte, kam vede.

TIO v Getxu je u známého Biskajského mostu (který si můžete v kabince projet i s kolem na druhou stranu do Portugalete). Pak jsem si nejprve projel promenádu, kolem přístavu, po "kose" k majáčku až k "Old Port", kde jsem se při obědě díval na závod ve veslování juniorů. Po stejné trase jsem se trochu vrátil a městem jsem projel na druhou cyklostezku a z ní asi po dalším km a půl opět sjel, abych mohl na další cyklostezku, která začínala nad pláží Arrigunaga. A tahle cyklostezka je naprosto perfektní! Vede podél krásného pobřeží, pláží, útesů, každou chviličku můžete odbočit na nádherné výhledy, vede téměř po rovince a skvěle si ji užijete. Dojel jsem až na pláž Aizkorri (obrázek vpravo), kde si lidé mohou zkusit paragliding z okolních kopců nad mořem. Kdyby bylo horké počasí, je dobrým nápadem se tu i vykoupat. Ten den však bylo kolem 22 °C a foukal vítr, a tak jsem se mi do vody nechtělo.

Po návratu mi ještě zbyl čas na příjemnou večerní projížďku po cyklostezkách v samotném Bilbau. Celkem - i s tím večerním Bilbaem - jsem pohodovým tempem najel něco kolem 50 km, přičemž většinou po rovinkách.

Další den už byl trochu náročnější - vydal jsem se z Bilbaa po druhé straně řeky do Portugalete a pak na pláž La Arena. Pomohl mi i místní Španělský cyklista, ale o tom zase příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama