Duben 2013

Marty na Madeiře: dojmy a tipy

28. dubna 2013 v 18:26 cestování
O ostrově Madeira, ležícím v Atlantiku cca 900 km od portugalské pevniny, si toho můžete přečíst hodně. Je totiž o čem psát - i moje dojmy z tohoto "ostrova věčného jara" jsou ryze pozitivní. Já se zde budu soustředit na praktické tipy a dojmy, protože můj pobyt zde nakonec dopadl trošku jinak, než jsem si ho maloval právě po přečtení již zmiňovaných mnoha článků před odletem. Obvykle cestuji s někým tzv. "na vlastní pěst", čili bez cestovky, čímž ušetřím pár tisíc (v tomhle případě jsem tak ušetřil min. 5 tisíc, porovnaje ceny zájezdů českých cestovek a mé výdaje letenky+hotelu) a mohu si tak utvořit program podle sebe.

CESTA:
- Z Prahy nic přímého nelétá, nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je let Tap Portugal s přestupem v Lisabonu, objednaný přes jejich web. Nějakou dobu jsem měnící se ceny sledoval, pohybovaly se od 7800 (zpáteční letenka), avšak kdo si počká, ten se dočká - v polovině dubna ceny spadly (rezervace začátkem března) a já letěl za cca 6200 Kč tam i zpět.
- Lety z Lisabonu, které navzují na ty z Prahy, bohužel celý únor až květen 2013 (ty levné, samozřejmě), přilétaly na Madeiru kolem 1:00h ráno tamního času. Existovaly tak 2 způsoby, jak se dostat z letiště. 1) taxi - prý stojí kolem 35€, nebo levnější varianta: 2) objednat si předem přes web transfer z letiště za 20€. Přičemž cena není za osobu, ale za cestu, takže pokud jste např. 4, podělíte se 5€/os., což stojí i lístek aerobusu z letiště. Já tedy využil této druhé možnosti (konkrétně zde). Na letišti mě čekal řidič s cedulkou s mým jménem, který mě prázdnými nočními rychlostními silnicemi skrz pár tunelů velice rychle dovezl až k mému hotelu. Navíc mi dal zdarma kvalitní mapu Funchalu i Madeiry a leták nabízející túry po ostrově, které jsem později rád využil.

FUNCHAL:
Ubytování. Na Madeiře jsem byl týden (6 celých dnů + 2 vyplněné lety), zažil zde opravdu nebývalou pestrost zážitků a přijel nadšen. Pokud budete číst dál, mohu vám usnadnit pár starostí a poradit, jak si to na ostrově více užít. Bydlel jsem v hotelu Hospedaria Por Do Sol, který splňuje požadavky, aby se v něm dalo příjemně přespat a ráno nasnídat, je levný a má výbornou polohu asi 10 minut pěšky z kopce do centra staré části Funchalu (kruháč na začátku Av. Arriaga, hl. ulice města). Pokud budete chtít luxus - čili bazén, personál mluvící dobře anglicky, apod., budete si muset připlatit a vybrat si 1 z hotelů v záp., tzv. hotelové části Funchalu, za "mostem". Ještě zmíním, že jsem objednával přes booking.com, který nabízí fajn slevy.
Autobusy. První den jsem, tak jako obvykle, zasvětil poznáváním hlavního města. A jako obvykle jsem co nejdříve zamířil od informačního centra na už zmiňvané Avenida do Arriaga. Zde jsem chtěl hlavně získat jízdní řád busů, který zde měli poskytovat, jak psali na několika místech na netu i v příručce (Marco Polo). Na info mi však paní sdělila že "bus time tables any more". Časy odjezdů si člověk musí zjistit sám, na zastávce, nebo na netu. Systém busů je však na Madeiře poněkud složitý - 3 společnosti, z nichž každá obsluhuje jinou část ostrova (podrobnosti najdete jinde, stačí zagooglovat). Větším problémem je, že každá ta společnost má ve Funchalu hned několik terminálů, hlavně žlutá Horários, která obhospodařuje Funchalskou MHD, takže zjišťování dá trošku zabrat. Trošku pomůže mapka těchto terminálů, co jsem dostal na infocentru. Nebudu to prodlužovat - nakonec vyplynulo toto: po Funchalu se dá pohybovat pěšky, není tak velký. Pouze do botanické zahrady, která je hodně nahoře, bych bus doporučoval. A co se týče pohybu po ostrově - vyplatí se využít služeb místních cestovek a jejich nabízených "tours". Kupříkladu na ostrově Malta jsme si koupili týdenní lístek a všude jezdili místní autobusovou dopravou. Taková byla původní idea i zde. Zapomeňte! Autobusy zde nejezdí na některá krásná místa moc často a hlavně - řídí se potřebami místních. Tzn. brzo ráno do práce, odpoledne kolem 15-16 z práce.
Místní cestovky. Turisté využívají právě služeb cestovek, kterých je tu až dost. Cestovat takto po Madeiře má spoustu výhod: cestujete pohodlně minibusy, řidiči a průvodci vás bezpečně a rychle dovezou na ty nej místa a za den jich tak stihnete opravdu hodně. Zkuste takhle cestovat sami busem: dojedete na místo, na zastávku, než někam dojdete, autobusy na vyhlídkách nestaví, a pak zase zpět, protože budy je buď z Funchalu nebo do něj. Dále: ceny na Madeiře jsou oukej. Za celodenní tour dáte mezi 20-25€ (údaj k 4/2013), seznámíte se s novými lidmi, páč se cestuje v menších grupách tak 8-16 lidí max. Průvodci vám vycházejí vstříc - líbí se vám někde a chcete tam pobýt o 10 minut déle? No problem. Vyzkoušel jsem různé společnosti, a všechny byly oukej! Navíc, pokud by vás bylo třeba 8, můžete mít celý minibus a túru zcela pro sebe. A větší společnosti (např. Lido tours) nabízejí průvodce pro různé jazyky - Fra, Rus, Špa, Portug., Něm. a kdo ví, koho ještě. Na budky/kanceláře oněch cestovek narazíte ve Funchalu na každém kroku, já si kupříkladu vše objednával přes telefon z letáků. Další výhoda: Řidiči vás vyzvednou ráno přímo od hotelu a po skončení tour k hotelu zase zavezou!

Můj program tedy stručně vypadal takto:
- 1. den - Funchal
- 2. den - West Tour
- 3. den - East Tour
- 4. den - levada z Camacha do Funchalu
- 5. den - relax kolem pobřeží Funchalu a na pláži Plaia Formosa+koupání v Atlantiku
- 6. den - Levada Tour kolem Rabacalu k vodopádům Risco a 25 Fontes

Podrobněji o jednotlivých zážitcích někdy příště.

Film s největší kadencí Hollywoodských hvězd

4. dubna 2013 v 23:42 funny video
Movie: The Movie - Tolik Hollywoodských star v jednom filmu (i když dlouhém jen 9 minut) jen tak neuvidíte. A navíc se skvěle pobavíte, kupříkladu kameo Matta "Grapes" Damona ocení všichni jeho fandové.

"Celý rok sbíral Jimmy Kimmel trpělivě zástup hollywoodských celebrit, aby celému světu představil ve svém oscarovém speciálu trailer na nejlepší film všech dob." (oficiální text distributora)

A má to i pokračování: a BTW, Matt Damon opět válí:

Movie: The Movie: 2V


"It's shrimping time" :-)
a do třetice:

Making Number Two: Making of Movie: The Movie: 2V


Fan kiss aneb zželelo se jí chlapce

3. dubna 2013 v 10:02 funny video
Zápas NBA, pauza, diváci se baví sledováním kostky nad hřištěm, kde se líbají dvojice, na kterých se zastaví kamery projíždějící publikem. Tohle videjko mně přišlo nahraný, ale je to milý a romantický, třeba pobaví i vás. Enjoy :-)