Madeira (2) na vlastní pěst: Po levadách

2. května 2013 v 11:23 |  cestování
Ostrov Madeira je levadami, zavlažovacími kanály (nebo spíše lépe řečeno betonovými koryty) vedoucími vodu z vysoce položených míst do těch nižších, většinou při pobřeží, přímo posetý. Podle oficiálních údajů se jejich délka na tomto cca 22x60 km velkém ostrově pohybuje mezi 2000-2500 km! Důležitým faktem je, že kolem nich, původně z důvodu jejich údržby, vedou zachovalé stezky, které vedou překrásnou přírodou a tak by byl hřích je nevyužít pro turistické účely. A Madeiřané z nich opravdu těží, co se dá - nabídka tzv. Levadas tours je u místních cestovek velice bohatá.

Já při svém pobytu na Madeiře absolvoval levády ve 3 oblastech: 1) asi nejznámější a nejoblíbenější kolem Rabacalu k vodopádům Risco a 25 Fontes; 2) z Camacha do Monte, resp. Funchalu a 3) kolem Ribeiro Frio a vyhlídky Balcoes.

Moje dojmy jsou ryze pozitivní. Ale nebudu se vám zde rozplývat nad jejich krásou, nebojte. Spíše bych se zmínil o pár dojmech a praktických typech, které by mohly těm, kdo Madeirské levady ještě neznají, usnadnit jejich prozkoumání či výběr. Pokud někdy zavítáte na Madeiru - určitě nějaké procházky po levadách musíte zkusit.

První otázka: je lepší levady zkusit projít sami nebo s pomocí průvodce některé z místních agentur? Odpověď: Jak které. Já si zkusil obojí.

1) Levády kolem Rabacalu k vodopádům Risco a 25 Fontes: Ty jsem absolvoval poslední den mého týdenního pobytu a s průvodcem, což mělo pouze spoustu pozitiv a žádná negativa. Pro tuto levádu rozhodně doporučuji objednání "Levada Walks" s průvodcem. Jak? Třeba telefonicky (kontakt je na netu n. na letácích), ani nemusíte nikam chodit. Já zvolil největší agenturu - Lido Tours, která pořádá túry kolem Rabacalu každé úterý. Celý den stál 33€. Některé agentury nabízejí levada tours už od 28€, ale já nelituji svého výběru. K těmto levadám se dostanete z parkoviště na náhorní plošině Paul da Serra. Místní autobusy sem nejezdí, takže jediná další varianta, jak absolvovat tuto túru, je mít pronajaté auto. Tato varianta má však kupříkladu tu nevýhodu, že musíte začínat a končit na stejném místě. (O variantě vzít si sem taxíka ani neuvažujte, to byste se nedoplatili).
Minibus s průvodcem a spolucestujícími (nás bylo 14) vás vyzvedne ráno přímo od hotelu nebo blízko něj (1. plus). Cestou zastaví na 1 vyhlídce (Encumeada) na coffee break a doveze vás přímo na parkoviště, odkud s průvodcem sestoupíte k Rabacalu - takovému stavení s občerstvením a toaletami, odkud vedou levády k vodopádům či do Calhety. Lido Tours jako jediná z cestovek pořádají túry k 25 Fontes v úterý, díky čemuž zde tento den není tak přeplněno, což, jak jsme brzy poznali, je obrovská výhoda! Podle průvodce je zde jiné dny, hlavně ve čtvrtek a o víkendu, strašně přeplněno, že se člověk zdrží o desítky minut víc. Cesta, nenáročná a po rovince kolem levády nás zavedla nejprve ke krásnému vodopádu Risco, poté jsme se jen o kousíček vrátili a zamířili k 25 Fontes. Tahle Leváda je výše a musí se k ní po schodech a vede po hřebeni, tudíž je docela úzká a místy nastává tak trochu problém, jak se vyhnout protijdoucím. Při větší přeplněnosti to musí být fakt otrava. My jsme naštěstí měli skvělého průvodce, co se vyznal a byli jsme oi něco napřed před ostatními skupinami, kterých ten den z Lido vyrazilo 6. Plus si připočítejte jednotlivce či skupinky, co sem vyrazili na vlastní pěst.
Průvodce. Francouz, dámám se určitě líbil, charismatický fešák. A taky vtipný a ukecaný, mluvil English a Francais, napodoboval ptáky, neustále se smál a dělal si z něčeho legraci. Cesta s ním tak byla zábavnější. U 25 Fontes jsme dostali 20 minut na piknik - oběd, což v tomto pohádkovém prostředí bylo dost málo. Kolem vás se ze skalisek řítí 25 vodopádků, které se se tříští do jezírka a skal kolem vás, paráda. Bohužel - za námi se valily další skupiny, a tak nám 20 minut muselo stačit. My byli v pohodě, ale při odchodu (zhruba kolem 13h) jsem se zhrozil, jaké davy se sem houfují - nasraní při pohledu, jak je ti přecpáno. Jak to tu musí vypadat o víkendu nebo v letní sezóně? (pz. já tu byl v dubnu). Průvodce vtipně navrhoval umístit zde semafor, ale tak špatný nápad by to nebyl - nějaká regulace mi neškodila.
Vraceli jsme se chvilku až ke schodům stejnou trasou, ale pak jsme šli jinudy a prošli jsme se i 800 m dlouhým tunelem, pro nějž nám průvodce poskytl baterky. Tento tunel byl ale dosti široký a v pohodě. Já už měl za sebou mnohem horší - viz mé další levady. Došli jsme na jakési parkoviště nad Calhetou, kam jsme sjeli na coffee break (v mém případě beer break - místní hořká značka ve srovnání s českými pivečky nic moc, ale osvěžila). Jinak počasí bylo celý týden na Madeiře fajn, kolem 23°C a plno sluníčka, takže paráda. A co ještě umocnilo dojem z procházek kolem levád byly ty nádherné vůně všude kolem. Plno květin, stromů a zeleně vysílalo taková aromata, že si člověk, pokud zrovna neměl rýmu, musel jen rochnit blahem.
Levády kolem Rabacalu jsou nenáročné, pohodové a se správným průvodcem, který vybere tu správnou variantu cesty, je to opravdový zážitek.

2) Leváda Camacha-Monte: zase někdy příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama