Pod kupolí

8. dubna 2014 v 17:19 |  ostatní
(poznámka, článek a hodnocení neobsahuje žádné spoilery, takže kdo knihu nečetl, nemusí se bát)

Právě jsem dočetl skvělou knížku od Stephena Kinga Pod kupolí (Under the Dome). 930 stránek - tedy docela vydatné počteníčko, avšak čas ztrávený čtením stál za to. Knihu jsem přelouskal, v tomto konkrétním případě by se spíše hodilo napsat přehltal, na čtečce, zejména během mých jíst pražskou MHD či ve vlaku na/z Vysočiny. Tahat s sebou tisícistránkovou bichli totiž není příliš pohodlné, čtečka je v takovémto případě ideální. Sám autor se vyjádřil, že se snažil, aby kniha po celou dobu "šlapala", což se podařilo také díky skvělé editorce (jméno si teď nevybavím), která byla dostatečně tvrdá a ořezala nadbytečné věci tak, že kniha, i přes její délku, opravdu šlape od začátku do konce. I přes velké množství postav, u kterých se autor nebojí jít do hloubky, celé soukolí děje zapadá přesně do sebe a skutečnost, že zde není pouze jedna kladná a jedná záporná postava, vylepšuje osobitost knihy. Ačkoliv, co se záporných postav týče, jeden člověk tu trčí nade všemi. Kdo knihu již četl, ví, o kom je řeč - "zatr-patr-cený" Velký Jim Rennie je jeden z největších hajzlů (toto slovo na něj sedí nejvíc), které jsem měl tu čest kdy na poli knižním či filmovém potkat. Co tenhle (doufám že naprosto vymyšlený, protože v reálu bych ho fakt nechtěl potkat) egoistický politik dokáže natropit jen za jeden jediný týden, to se jen tak nevidí a tenhle charakter upřímně nas.al spoustu lidí, co tohle dílo četli. Když už si myslíte, že nic horšího už vymyslet snad nemůže, on vám dokáže, že podceňovat Velkého Jima, který "jede na vlně", se opravdu nevyplácí...

Je mi docela líto, že je tato kniha již za mnou, klidně bych uvítal mnohem více stránek. U mě je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl. Takže JEDNOZNAČNĚ DOPORUČUJI.

Co autor o knize řekl: VIDEO
Děj knihy + hodnocení a komentáře českých čtenářů: CBDB.cz
Obrázky postav z knihy: PICS
Na motivy knihy je i seriál: CSFD (13 dílů z roku 2013, ohlášena 2. řada na další rok) - podle ohlasů má seriál s knihou bohužel společného velice málo, snad jen jména postav a kupoli; zatím jsem neviděl, ale pokud je tomu čas - doporučuji nejdřív přečíst perfektní knihu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama