Srpen 2015

San Francisco dneška: Rejdiště živlů

19. srpna 2015 v 13:49 cestování
San Francisco bylo poslední zastávkou mého nedávného výletu po jihozápadě USA. Těšil jsem se tam z mnoha důvodů - hlavně jsem ho tedy považoval, podle spousty amerických filmů, které se zde zčásti či zcela odehrávaly, za krásné, volnomyšlenkářské a osobité město. Osobité v ryze pozitivním smyslu. Proto mě překvapil tón a obsah toho, co nám začal vykládat náš průvodce a řidič v jednom Pavel při večerním příjezdu do tohoto velkoměsta. Zde jsme měli strávit zbytek dne, celý zítřejší a pozítří odlétat zpět do Prahy. Pavel tohle město z duše nenávidí, bylo to poprvé za ty dva týdny, co se o nějakém místu vyjadřoval zcela negativně a my jsme mu měli brzy dát s překvapením za pravdu.

Tento text píši v létě roku 2015 a za pár let bude vše třeba úplně jinak (doufám), nicméně nyní je situace tato: San Francisco je rejdištěm feťáků, bezdomovců a kriminálních živlů, kteří se sem sjíždějí (a také se tu sjíždějí) snad z celé Ameriky. Kriminalita je tu možná nejvyšší v USA! Pavel nám vyprávěl, jak ho tu před 2 lety okradli, resp. věci z jeho auta na hlídaném parkovišti rozbitím předního skla, což je zde prý zcela normální praxe. Nechat auto zaparkované v noci na ulici se tu v určitých částech města - hlavně v centru - rovná téměř jistotě, že se ho tímto způsobem někdo pokusí v noci vykrást. Jemu ukradli nějaké doklady, materiály a peníze.

Po krásné vyhlídce na město jsme zajeli přímo do centra do našeho hotelu na Market Street - jedné z hlavních ulic města. A nebyl to zrvona příjemný pohled - ulice byla zcela obysypána bezdomovci a feťáky, což nebylo zrovna nejpříjemnější místo k bydlení. Člověk aby se i trochu začal bát, že ho tu poslední den ještě okradou. Proplétat se touhle špinavou, smradlavou havětí při každém vycházení z hotelu zrovna nepatřil k zážitkům, které jsem si od San Francisca sliboval. Naštěstí si nás živlové nijak zvlášť nevšímali a "netropili scény".

Jinak je ale SF krásné město - druhý jsme si ho projeli autem, absolvovali krásnou projžďku lodí kolem Alcatrazu a dvou slavných mostů - zejména toho populárnějšího Golden Gate Bridge. Počasí vyšlo krásně, což prý nebývá v SF zvykem, obzvlášť na jaře. Jeden z mých spolucestujících si v přístavní části zašel na veřejné toalety, když v tom se na pánské záchody přiřítil špinavý a páchnoucí feťák s dredy a začal si po celé podlaze rozhazovat svoje věci, divoce mávat rukama a řvát. Kolega nevěděl, co má dělat, jak se dostat ven. Feťák pobíhal sem tam a vypadal docela nebezpečně. Kolega nakonec vylezl a vyhýbaje se očnímu kontaktu podél stěny proklouzl ven. Přitom musel pošlapat feťákovo oblečení, které pokrývalo celou podlahu. Ten si totiž z veřejné toalety udělal prádelnu a začal si ho prát v umyvadle, přičemž si na sobě nechal jen špinavé spodky. Radši si ten "zážitek" ani nepředstavovat.

Pavel nás zavedl za most Golden Gate Bridge na vyhlídku, po mostě jsme si také prošli a pak si zajeli nahoru nad něj na brutálně skvělou vyhlídku nejen na most, ale na celý záliv a město. Paráda! Ze SF můžu doporučit i Lombard Street - "nejklikatější ulici světa". Projížďku slavnou tramvají jsme si naopak moc neužili. Nejprve dlouhá fronta, pak nás nacpali dovnitř jako sardinky, takže se člověk nemohl ani hnout, natož pak natáčet okolí. Navíc na dalších zastávkách ještě přistupovali další Japonci!

Projížďka se proměnila v dobrodružnou výpravu, když najednou někteří cestují začali zděšeně vykřikovat a ukazovat na jakéhosi násilníka, který se zbraní v ruce drsně vlekl jakousi mladou dívku proti její vůli kamsi za roh do auta, kde jí chtěl zřejmě znásilnit. Celá tramvaj přihlížela jako v kině, fotila, natáčela a přinutila obsluhu, aby zavolala poldy. Museli jsme čekat, až přijede zásahovka a byli svědky policejního zásahu a zatčení onoho kriminálníka, který si nedělal hlavu z toho, že za bílého dne před očima desítek turistů s pistolí v ruce nutí jakousi holku, aby mu byla po vůli... Pak se pokračovalo dál...

San Francisco je krásné, ale možná až příliš tolerantní. A situace se tu evidentně neřeší. Říkali jsme, jak může být těžké ty zástupy bezdomovců z centra vyhnat? Vždyť některé okrajové rezidenční čtvrti byly "homeless-free", tak proč to nejde na hlavních ulicích města, v blízkosti radnice, úřadů a pro turisty atraktivních částí? Pokud se brzy chystáte do tohoto známého města, měli byste být na pozoru a raději se tu pohybovat ve větších skupinách....