Září 2016

Video: San Francisco Bay - projížďka na lodi

28. září 2016 v 22:38 cestování
Poslední den mé cesty po jihozápadě USA na přelomu loňského května a června jsem strávil v San Franciscu. Ráno patřilo návštěvě přístavní části a asi 2h projížďce na lodi v San Franciském zálivu kolem mostů Golden Gate Bridge a Oakland Bay Bridge a bývalého vězení Alcatraz, jejíž zkrácený klip si můžete prohlédnout pod tímto textem. Datum: 2.6.2015.
Doprovodná hudba: Marty G - In My Cave (tedy moje vlastní skladba). Enjoy!


Blood Father

12. září 2016 v 22:45 film/TV
Právě jsem se vrátil z CSFD projekce filmu Blood Father s Melem Gibsonem a Erin Moriarty v hlavních rolích, a jsem nadmíru spokojen. Před samotným filmem celkem navnadil rozhovor Martina Pomothyho se samotným Melem a režisérem filmu Jean-Francois Richetem z letošního festivalu v Cannes - obzvlášť Mel byl neodolatelně k popukání, i když toho ani moc neřekl... K samotnému filmu:

90%. Čistá žánrovka se skvělým a sakra charismatickým Melem Gibsonem, kterému to ve fousech sekne mnohem víc. Jeho dcerka v podání Erin Moriarty (které to zase víc sluší jako brunetce) si moje sympatie taky získala. Film si nehraje na nic hlubokomyslnějšího či vážnějšího, dialogy jsou vtipné - Johnu Linkovi i jeho dcerce se zadaří hned několik povedených hlášek, film od začátku do konce odsejpá a ani chvilku jsem se nenudil: Sečteno podtrženo - já se bavil a velice doporučuji.

Další vybrané recenze z CSFD.CZ:
3DD!3 **** Přímočará rodinná pecka, která si na nic nehraje a baví svou krvelačností a hláškami. Mel je ve svém živlu a užívá si každou minutu co ho nechají hrát. Role mu padne a je prima, že i dcerka (Erin Moriarty) není jen objekt k zachraňování, ale hýbe dějem. Akce není moc, ale když už tu je funguje na výbornou. Old school.

Cervenak **** Toto mi urobilo dobre. Nech je Mel Gibson akýkoľvek človek, rozhodne je dobrý herec.Aj tento priamočiary akčný film v štýle "dcéra sa dostala do sračiek, z ktorých ju musí vysekať drsný tatko" suverénne drží na svojich trénovaných pleciach. S dcérou im to spolu šlape (výborne napísané dialógy), lotri sú odporní, prestrelky krvavé, púšť madmaxovská. Po tej záplave digitálnych veľkochujovín leta 2016 je toto balzam na dušu.

Slasher **** Velmi příjemný, jednoduchý drsný akční příběh shledání a "vykoupení", který táhne Gibsonovo otcovský charisma. Sice je to skromnějšího ražení, ale v týhle honičce bídných mexikánců za pomstou vlastně vůbec nic nechybí - táhne z toho ta správná Americana, Erin roztomilá, potěší řada vedlejších rolí, nejsou tu žádný otravný odbočky, když přijde na krev tak je poctivá.


Video: Výšlap v Prokletých horách

7. září 2016 v 12:13 cestování
Prokleté hory (Prokletije) je pohoří na hranicích Albánie, Černé hory a Kosova. Nejvyšší vrchol má přes 2600 m n.m. Letos v červenci (2016) jsme se cestou do Albánie na den zastavili v Černé hoře, kde jsme, zcela svěží po nočním přejezdu z ČR, absolvovali výšlap v NP Prokletije. Převýšení asi 1000 m - do výšky zhruba 2050 m n.m. Hlavně začátek byl docela drsný - nejen kvůli malému vyspání, ale asi rok jsem žádný výšlap neabsolvoval a chvilku mi trvalo, než jsem si zvyknul. Proto jsem nepatřil mezi "drsoně", kteří došli až na nejvyšší vrchol v okolí (cca 2170 m), ale zařadil se mezi "jasoně", kteří šli pomalejším tempem, nikam nespěchali a došli na trošku nižší kopec. Chvilkami pršelo, ale většinu dne svítilo sluníčko a my si tak mohli si užít nádherné výhledy, svěží horské ovzduší a mírumilovnou atmosféru.

Náročnost: střední

Asi 5-timinutový sestřih výšlapu v Prokletých horách v Černé hoře v červenci 2016

Video: Výšlap na Popově Šapce, Šar Planina, Makedonie

1. září 2016 v 9:18 cestování
Letos v létě jsem mj. absolvoval bezva zájezd s průvodcem Kamilem Hanákem do Albánie, ovšem cestou jsme se vždy na den "stavili" i do dalších balkánských států - Černé hory, Kosova a cestou nazpátek i v Makedonii, kde jsme se vypravili na výšlap v Popově Šapce, což je součást horského masívu Šar Planina na hranicích mezi Makedonií a Kosovem. Skupina se rozdělila do několika skupin: "lázenští šviháci" zůstali v Popově Šapce, kde se prošli navštívili jednu z místních hospůdek, kde asi taky strávili většinu dne. Nejsilnější skupina, "drsoni", vedená Kamilem, vyrazila jako první a vysokým tempem si to štrádovali až na Titův vrch, nejvyšší vrchol (2748 m n.m.) - převýšení přes 900 m. Prostřední skupina, do které jsem patřil i já - jasoni - vyrazila "povinně" asi minutu po drsoních stejnou stezkou, nicméně svým vlastním, pohodovým tempem, s více přestávkami a delším kocháním po cestě. Kratičké sesříhané videjko z tohoto výšlapu doplněné hudbou si můžete přehrát níže z youtube. Součástí je i stavba jedné z "vodních kamenných věží" Samuela Stavitele :-) Tento výšlap samozřejmě doporučuji všem milovníkům krásných výhledů, panoramat, přírody a hor. Ovšem - které hory nejsou krásné, když se vyvede počasí, máte s sebou bezva partu a nehoní vás nikdo z drsoňů...